شهردار تهران:

شهردار تهران گفت: تصمیم‌گیری در مورد مسوولیت کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوای تهران، بر عهده هیات دولت است.

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد باقر قالیباف امروز در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های عمرانی منطقه 12 در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهاد ریاست کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوای تهران را قبول خواهید کرد یا نه؟ خاطر نشان کرد: مهم این است که این کمیته بتواند، عملکرد مطلوبی را داشته باشد و این که مسوول آن چه کسی باشد، مهم نیست. موضوع آلودگی هوا در حال حاضر بسیار حیاتی است و غفلت از آن خطرات قابل توجهی را به همراه دارد.

وی با بیان این که این کمیته مدتی است تشکیل جلسه نداده است، گفت: شهرداری تهران به سهم خود، مواردی نظیر معاینه فنی خودرو و توسعه حمل و نقل عمومی را با شتاب انجام داده است و خوشبختانه روند آلودگی هوا، تحت کنترل قرار گرفته و رو به کاهش است.

شهردار تهران یادآورشد: تصمیم‌گیری در مورد مسوولیت کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوای تهران بر عهده هیات دولت است.

در مورد جمع‌آوری دست‌فروشان گاهی با مخالفت خود مردم رو‌به رو می‌شویم

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد جمع‌آوری دست فروش‌ها و افرادی که اقدام به سدمعبر می‌کنند، خاطر نشان کرد: متاسفانه در این مورد با یک تضاد روبرو هستیم، به طوری که وقتی شهرداری می‌خواهد اقدام به جمع‌آوری این افراد کند، مردم می‌گویند که در شرایط فعلی اقتصادی، سخت نگیرید و از سویی دیگر، با مغازه‌دارهایی روبرو هستیم که بخشی از پیاده‌رو را به صورت غیرمجاز اشغال می‌کنند و باید با آن‌ها برخورد جدی صورت گیرد.

هنوز در مورد گورستان شرق به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

قالیباف تصریح کرد: متاسفانه علیرغم جلسات متعدد با محیط زیست، هنوز به جمع‌بندی مشخصی در مورد احداث گورستان شرق نرسیده‌ایم، اما متاسفانه مشکل کمبود گورستان برای شهر تهران تبدیل به یک معضل جدی شده است که یا باید منطقه بهشت زهرا (س) را گسترش داد و یا محل جدید را که همان گورستان شرق است، آماده کرد.

وی اضافه کرد: رعایت مسایل زیست محیطی، اساس کار شهرداری تهران است و حتی طبق مصوبات شورای شهر تهران هر اقدام شهرداری باید با پیوست محیط زیست انجام شود.

همشهری عصر توقیف نشده است

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد توقیف «همشهری عصر» گفت: همشهری عصر توقیف نشده و به دلیل جابجایی ساختمان، مدتی فعالیت نخواهد کرد و پس از آن مجددا به کار خود ادامه می‌دهد.

امیدواریم به زودی در شهر تهران هر دارنده خودرو، ملزم به داشتن یک پارکینگ اختصاصی باشد

وی همچنین به اقدامات شهرداری تهران در مورد احداث پارکینگ‌های عمومی اشاره کرد و گفت: شهرداری در محل‌های مورد نیاز، نظیر پایانه کاوه در میدان انقلاب، اقدام به احداث پارکینگ‌های عمومی کرده است و طبق برنامه احداث چهار هزار پارکینگ سطح شهر را دنبال خواهیم کرد، از سوی دیگر با هماهنگی سازمان ثبت اسناد اقدام به احداث پارکینگ‌های خصوصی با سند مجزا، توسط بخش خصوصی کرده‌ایم که امکان خرید و فروش آن‌ها وجود دارد.

قالیباف ادامه داد: متاسفانه سرانه خودروها در شهر تهران بیشتر از سرانه خانه‌هاست و باید برای محلات امکان خرید و فروش پارکینگ را فراهم کنیم و امیدواریم به زودی در شهر تهران هر دارنده خودرو، ملزم به داشتن یک پارکینگ اختصاصی باشد.

به گزارش ایسنا، وی همچنین در مراسم افتتاح مجموعه فرهنگی ـ ورزشی «شهید احمد متوسلیان» در منطقه 12 شهر تهران، اظهار کرد: شهردار و همه معاونان این مجموعه تلاش می‌کنند، تا به دور از حاشیه و غوغاسالاری‌هایی که این روزها ممکن است، به وجود آید، به کار خود ادامه دهند.

شهردار تهران با اشاره به قدیمی بودن بافت تاریخی منطقه 12 شهر تهران، گفت: در همه جای دنیا، مناطق مرکزی شهر از ارزش مادی و معنوی بیشتری برخوردار هستند، ‌اما متاسفانه این روند در شهر تهران وجود ندارد و منطقه 12 که یکی از مناطق شلوغ و پرتردد و با جمعیت روزانه حدود دو میلیون نفر است، تقریبا تبدیل به یک منطقه تجاری شده است.

وی خاطر نشان کرد: در طرح جامع و تفصیلی منطقه 12 تلاش کرده‌ایم، تا هویت بخشی به این منطقه قدیمی شهر تهران را چند برابر کنیم و سکونت را به معنای واقعی شهروندی به این منطقه باز گردانیم.

قالیباف ادامه داد: بسیاری از کسبه و فعالان این منطقه در جای دیگری زندگی می‌کنند و بخش‌های زیادی از این منطقه به صورت مخروبه رها شده و یا تبدیل به کارگاه‌ شده‌ و در این میان، اماکن تاریخی به فراموشی سپرده شده‌اند.

به گزارش ایسنا، در این مراسم همچنین مهندس کرمی ـ شهردار منطقه 12ـ با تاکید بر این که منطقه 12 با وجود بافت قدیمی دوران ناصری، یکی از مناطق پرخطر شهر تهران در مواقع بحرانی است، خاطر نشان کرد: با توجه به جمعیت شناور حدود دو میلیون نفری این منطقه، طول عمر خدمات شهری کمتر از دو ساعت در روز است.

وی ادامه داد: چند اقدام مهم شهرداری تهران، نظیر انتقال راسته آهن‌فروشان، پرنده‌فروشان مولوی و نیز انبارهای چوب طی 5/2 سال گذشته، نظم و انضباط را به این منطقه باز گرداند.

مهندس کرمی یادآورشد: توسعه مترو در دو سال گذشته، امکانات خوبی را برای منطقه فراهم کرده و توسعه خط مترو از میدان ابن سینا تا میدان شهدا و ایجاد خط ویژه اتوبوسرانی از میدان بسیج تا میدان آزادی در سال جاری برای مردم این منطقه بسیار مفید خواهد بود.

وی یادآورشد: اعتبارات منطقه 12 شهرداری تهران، به دلیل حجم قابل توجه فعالیت‌های عمرانی مورد نیاز در سال 87، پنج برابر شده است.

به گزارش ایسنا، برای احداث مجتمع فرهنگی ـ ورزشی شهید متوسلیان حدود 5/9 میلیارد تومان اعتبار توسط شهرداری تهران اختصاص یافته است.رررررررررر

/ 0 نظر / 14 بازدید